"Renkli Kalemler" projesi deneyimli gazetecilerin desteğiyle 2014 yılında başlayan ve içerik bakımından Okuyorum Oynuyorum eğitim programının hedefini ve misyonunu bir adım daha ileriye götürecek bir çalışma olarak değerlendirilebilir. Renkli Kalemler projesiyle çocukların "dinleme-anlama" ve "konuşma-anlatma" becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak; araştırma, kendini yazılı veya sözlü doğru ifade etme ve yaratıcı düşünme gibi konularda beceriler kazanmaları hedeflendi. Önceki dönemlerde Okuyorum Oynuyorum Eğitim Programı'na katılan çocuklar Renkli Kalemler projesine dahil edildi.

Türkiye'nin farklı noktalarındaki TEGV etkinlik alanlarında yürütülen proje ile çocuklar basının usta kalemlerinin ve TEGV eğitmenlerinin koçluğunda kendi gazetelerini çıkarıyor. Proje ile çocuklar mizanpajından fotoğrafına, haber içeriğinden tasarımına kadar Renkli Kalemler Gazetesi'ni kendileri hazırlıyor ve illerindeki kamuoyu ile paylaşıyor. Yapı Kredi bu proje ile aynı zamanda medya okuryazarlığının artmasına da destek veriyor. Bugüne kadar 4-5 ve 6. sınıf seviyelerinden 120 çocuğun katıldığı ve üç etabı tamamlanan projede Günseli Özen, Yonca Tokbaş, Esen Evran, Aslı Çakır, Hakan Güldağ, Ferruh Altun, Beyza Özel, Pınar Akbıyık, Özlem Yüzak, Ferhan Kaya Poroy, Sinan Özedincik, Nermin Bezmen ve Gila Benmayor yer aldı.

İlköğretim çağındaki çocukların teknolojiyi kullanmaya yatkınlıkları ve yüksek oranda internet kullanımının da etkisiyle Renkli Kalemler gazetesi 2017'den itibaren dijital mecrada devam etmeye başladı. Gazete, www.renklikalemler.org ismiyle kurulan internet sitesi kanalıyla, Adana, Bursa, Çorum, Denizli, Erzurum, Giresun, İstanbul, İzmir, Mardin, Nevşehir, Siirt ve Van'da yerel gazetecilerin ve internet medyasının güçlü isimlerinin koçluğunda hazırlanmaya başladı. Renkli Kalemler gazetesinin tüm TEGV eğitim noktalarındaki çocuklar tarafından hazırlanması hedefleniyor.

Ayrıntılı bilgi ve Renkli Kalemler gazeteleri için: www.renklikalemler.org