Ülkem İçin Fonu Nedir?

Koç Ülkem İçin Değişken Fon (Yapı Kredi Portföy Üçüncü Değişken Fon), değişen piyasa koşullarına uyum sağlayan yapısı ile yatırımcılarına getiri fırsatları yaratmaktadır. Sosyal sorumluluk alanında artan bilinç paralelinde, Yapı Kredi’nin geniş ürün yelpazesine eklediği bu yatırım fonu ile sosyal sorumluluk hassasiyeti olan tüm yatırımcılar, tasarruflarını değerlendirerek ek bir ödeme yapmadan, sosyal sorumluluk projelerine bağış yapılmasını sağlıyorlar.

"Ülkem İçin Fonu" kapsamında bağış yapılacak projeler, dönemsel olarak destek verilen sosyal sorumluluk konusu kapsamında, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., Yapı Kredi Portföy Yönetimi A.Ş., Koç Holding A.Ş. ve Vehbi Koç Vakfı tarafından belirleniyor.

Ülkem İçin Fonu İle Hayata Geçen Projeler

  • "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” projesi kapsamında Fondan elde edilen gelirle 2014 - 2015 yıllarında engelli öğrencilerin eğitim koşullarını iyileştirmek üzere okullara finansal destek veren Yapı Kredi, Türkiye genelinde 10 okulun engelli dostu okul haline dönüşmesine katkıda bulundu.
  • 2015 yılında başlayan “Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” projesini desteklemek için AÇEV ile Babalar Değişiyor Toplum Değişiyor” adlı çalışma başlatılmıştır. AÇEV’in babaları odak noktasına alan programında, babaların, cinsiyet eşitliğini gözeterek çocukları ve diğer aile bireyleri ile demokratik ilişki becerilerinin artırılmasına çalışılıyor. Özellikle kız çocuklarının aile içindeki konumlarını ve eğitim hayatına katılımlarını iyileştirmeyi hedefleyen projeyle babaların, çocuk gelişiminde destekleyici olan olumlu iletişim yöntemleri kullanmalarını sağlayacak bilgiler veriliyor.
  • Mart 2016’da başlayan programın ilk etabında 80 kurs açılarak 1050 babaya ve aile bireyine ulaşmayı başardık. Projenin ikinci fazı olan 2017 yılında ise  Ankara, Afyon, Aydın, Balıkesir, Batman, Çanakkale, Denizli, Isparta, Kütahya, Konya, Manisa, Trabzon ve Uşak illerinde 14 hafta süren 60 kurs daha açarak 780 babaya aile içinde cinsiyet eşitliğini destekleyen eğitimler verildi. 
  • Fon kapsamında ayrıca, Türk Eğitim Vakfı (TEV) aracılığı ile 5 başarılı kız öğrenciye üniversite bursu sağlıyoruz