Yapı Kredi olarak “Hizmette Sınır Yoktur” anlayışımız doğrultusunda 2008 yılında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek engelli vatandaşlarımızın finansal hizmetlere erişimlerini artırmak ve bankacılık hizmetlerine daha çağdaş bir biçimde ulaşmalarını sağlamak amacıyla Engelsiz Bankacılık isminde yeni bir programı hayata geçirdik.

Nüfusumuzun %12’sini oluşturan engellilerin temel insan haklarından ve özgürlüklerden tam ve eşit bir şekilde faydalanmasını sağlamak, teşvik etmek insan olmaktan doğan haysiyetlerine yönelik saygıyı artırmak ilkesini benimsiyoruz. Her yıl yeni uygulamalarla geliştirdiğimiz Engelsiz Bankacılık programıyla engelli vatandaşlarımızın finansal hizmetlerden kolayca yararlanabilmelerini hedefliyoruz.

Program kapsamında ilk kez 2008 yılında Yapı Kredi Çağrı Merkezi'ni işitme engelli müşterilerimizin de yararlanabileceği şekilde yeniden yapılandırarak Online Chat hizmetini başlattık. Bu kapsamda Online Chat üzerinden, engelli müşterilerimiz bankacılık hizmetleriyle ilgili bilgi alabildiği gibi, bankacılık işlemlerini de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Ayrıca www.engelsizbankacilik.com web sitesiyle bir ilk olmayı daha başararak, Türkiye’deki engelli vatandaşların finans sektörüne erişimini kolaylaştırıyoruz.

Engellilere yönelik faaliyetlerimizin en önemlilerinden bir diğeri ise Engelsiz ATM uygulamamız. 2009 yılında ortopedik engelli, 2010 yılında ise görme engelli vatandaşlarımıza yönelik olan Engelsiz ATM uygulamalarımızı hayata geçirdik. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan sesli işlem özelliğinin tüm yeni ATM’lerimizde bulunması sayesinde görme engelli müşterilerimiz işlemlerini sesli olarak gerçekleştirebiliyor. ATM parkurumuzun %52’sini oluşturan Engelsiz ATM’lerimizi Türkiye genelinde yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Şubelerimizin girişlerinde seyyar veya kalıcı rampa uygulamasına devam ederek, tekerlekli sandalye kullanan müşterilerimizin kolaylıkla şubeye erişimini sağlıyoruz.

Engelsiz Bankacılık Programı kapsamında 2014 yılında başlattığımız ve Home Agent (evde hizmet veren) adını verdiğimiz proje ile engelli vatandaşlarımızın istihdamına da odaklanıyoruz. Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nde kapsamlı bir eğitim aldıktan sonra evlerinden çalışmaya başlayan arkadaşlarımız böylelikle kendi evlerinin rahatlığında çağrı merkezimizde çalışarak iş gücüne katkıda bulunma fırsatı buluyorlar.

Koç Holding önderliğinde geçtiğimiz yıllarda yürütülen "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi"nde de aktif rol aldık ve proje kapsamında çalışanlarımıza “Engelliliğe Doğru Yaklaşım” eğitimi verdik.

Program kapsamında son olarak “Koç Ülkem İçin Değişken Fonu”nu hayata geçirdik. Bu yatırım fonunun satışından elde edilen gelirin önemli bir kısmıyla 10 okulun fiziksel koşulları engelli öğrencilerin kullanımı için iyileştirilmiştir.

Bir yandan da İşitme Engelliler Federasyonu işbirliğiyle “Konuşmak Elimizde” isimli projemizi hayata geçirdik. Ülkemizde bulunan 3 milyon işitme engellinin bankacılıkla ilgili sorunlarını daha iyi anlayabilmek amacıyla hayata geçirdiğimiz bu projeyle, gönüllü olan 300 şube çalışanımıza işaret dili eğitimleri verildi.

İşitme Engelliler Federasyonu ile işbirliği kapsamında internet sitemizde bulunan pek çok konudaki geniş kapsamlı eğitimlere işaret dilini de ekledik; böylece Yapı Kredi Bankacılık Akademisi tarafından hazırlanan bu eğitim videolarına işaret dilini de ekleyerek sektörümüzde bir ilke daha imza atmış olduk.

Yapı Kredi Yayınları’nın (YKY) görme engelli vatandaşlarımız için GETEM (Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı) ve SESTEK işbirliğiyle başlattığı destekleyici projeyle, YKY’nin kitapları görme engellilere yönelik olarak internet ortamına ve özel bir telefon hattına taşınmaktadır. Görme engelli vatandaşlarımızın 7/24 ve ücretsiz olarak kitaplara ulaşma şansına sahip olduğu bu çalışma kapsamında bugüne kadar 313 kitap dijital ortama aktarılmıştır.

Yapı Kredi olarak Engelsiz Bankacılık hizmetlerimizi geliştirirken, Birleşik Sakatlar Federasyonu, İşitme Engelliler Federasyonu ve Altı Nokta Körler Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yol alarak engellilerin ihtiyaçlarına daha kapsamlı yanıtlar verebilmeye özen gösteriyoruz.

ÖDÜLLER

Engelsiz Bankacılık çalışmalarımızla pek çok ödüle de layık görüldük.

  • “En İyi Kurumsal Sorumluluk Projesi” dalında Altın Pusula ödülü kazandık.
  • İşitme Engelliler Federasyonu tarafından “İşitme Engelliler için Türkiye'nin İlkleri” ödülünü aldık.
  • Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu tarafından “Engelsiz Özel Sektör”, Türkiye Halk Sağlığı Derneği tarafından “Engelli Sağlığı-Engelsiz Bankacılık” ödüllerini aldık.
  • T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından “Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyası kapsamında ödüle layık görüldük.

Tüm bu ödüller doğru işler yaptığımızı teyit etmekle birlikte bizi daha fazlasını üretmek adına da motive ediyor.

Engelsiz Bankacılık hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi için: www.engelsizbankacilik.com