“Bizim gibi büyük kuruluşların iki görevi vardır. Biri, kendi iştigal konuları ile ilgili görevleri, ikincisi ise topluma karşı olan görevleridir. Biz kültür ve sanatı seçtik. O yüzden biz, kültür ve sanat bankasıyız."
Kâzım Taşkent, 1944

Devamı
Kurucumuz Kazım Taşkent’in 1944 yılında, Yapı Kredi’nin kurulduğu ilk günlerde söylediği bu sözler, o tarih için bir dilek olarak görülmekle beraber, zaman içinde bu anlayış kurumumuzun stratejisi haline geldi.   

Döneminin kurumsal inovasyon örneği olan ve kurum kültürümüzün çok önemli bir parçasına dönüşen bu olgu, takip eden yıllar içinde bu alandaki faaliyetlerimizi aynı kararlılıkla sürdürmemizi sağladı. Bugün, işte tam da bu sözler sayesinde kültür-sanat alanında bankacılık sektöründe bir rol model olduk. 

İlk defa bir özel sektör kurumunun kültür-sanat danışmanlığı kurmasıyla başlayan süreç, halen hafızalarda yer eden Doğan Kardeş dergisinin yayınlanması ve kuruluş yıl dönümlerine denk getirilen önemli kültür-sanat etkinlikleri/yarışmalarıyla devam etti. Bu alandaki çalışmalarımızı 1992 yılında kurduğumuz Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık AŞ ile kurumsal bir yapı altında birleştirmiş olduk.