Türkiye'nin en prestijli ve en uzun soluklu sanat ödülü sayılan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 1997 yılından bu yana, sahneye çıkan ilk Türk kadın sanatçı Afife Jale'nin anısını yaşatmak ve Türk Tiyatrosu'na destek olmak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Aralarında akademisyen, dramaturg ve tiyatro sanatçısı gibi bu sanata gönül vermiş pek çok değerli ismin yer aldığı 33 kişilik jüri, sezon boyunca izlediği tüm oyunları oylayarak, 11 ana dal ve 4 özel olmak üzere toplam 15 ödülün sahiplerini belirliyor.

Tiyatro sahnesine çıkan ilk Türk kadın sanatçı Afife Jale’nin anısını yaşatmak adına 1997 yılından bu yana düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, her yıl sadece tiyatronun başarılı isimlerini ödüllendirmekle kalmıyor, bu sanata olan farkındalığı artırmayı da amaçlıyor. Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu ödülü olan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin sahipleri ise aralarında akademisyen, dramaturg ve tiyatro sanatçısı gibi bu sanata gönül vermiş pek çok değerli ismin yer aldığı 33 kişilik jüri tarafından belirleniyor.

 

  • 2017 ödülleri

  • 2016 ödülleri

AFİFE JALE KİMDİR?

Afife, 1902 yılında İstanbul'un Kadıköy semtinde dünyaya geldi. 10 Kasım 1918'de Darülbedayi'ye talebe olarak kabul olunan Beyza, Refika, Behire ve Memduha adlarındaki beş kızdan biriydi. Afife ile Refika hariç, öteki kızlar daha fazla dayanamamış ve 'nasılsa sahneye çıkamayacakları' gerekçesiyle tiyatroyu bırakmışlardı. Aynı yılın 18 Aralık günü Refika tiyatronun suflör, Afife de "mülazım artistlik" (stajyer oyuncu) kadrolarına alınmışlardı. Afife, bir yıl süreyle bütün provalara devam etti ama bir türlü sahneye çıkamadı. Öte yandan Refika, sahne gerisinde görev alan ilk Türk kadını oldu. 1919 yılının 13 Nisan gecesi premier'i yapılacak olan, Hüseyin Suat'ın "Yamalar" adlı oyunundaki Emel rolü, Eliza Binemeciyan'ın Paris'e gidişiyle ortada kaldı. Darülbedayi yöneticileri, rolü Afife'ye oynatma kararı verdiler. Böylelikle Afife, 22 Nisan gecesi, Kadıköy'deki Apollon Sineması'nda (şimdiki Rexx) Emel rolünü oynayarak sahneye çıkan ilk Türk kadını oldu.

Detaylı bilgi için: www.afife.org