Yapı Kredi Kültür Sanat ve Yayıncılık, ülkemizin kültür-sanat yaşamını ulusal ve evrensel düzeyde zenginleştirmek, sanatseverleri çağdaş, nitelikli, farklı sanat olaylarıyla buluşturmak, kültür ve sanatın dünyasını daha yaygın bir çevreye taşımak ve kültür mirasını gelecek kuşaklara bırakmak amacıyla kurulmuştur. Bankanın kuruluşundan itibaren kültür-sanat müşavirliği altında başlatılan faaliyetler 1996'da yeniden yapılandırılmış olup Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık A. Ş. bünyesinde çeşitli sergiler, yayınlar, konuşmalar biçiminde sürdürülmektedir.

YAPI KREDİ YAYINLARI

Yapı Kredi'nin kültüre ve sanata verdiği önemin doğal bir uzantısı olan Yapı Kredi Yayınları (YKY), 1945 yılında Doğan Kardeş dergisi ve yayınlarıyla başlayan köklü bir yayıncılık geleneğinin günümüzdeki temsilcisi, Türk yayıncılığının en büyük ve en etkili kuruluşlarından biridir. Yapı Kredi Yayınları, 2017 yıl sonunda ise kuruluşundan itibaren toplamda 5.005 başlığa ulaşarak kırılması güç bir rekora imza atarken, 256 yeni başlık, 1.165 yeniden basımla yayıncılık dünyasının önemli bir aktörü olmaya devam etmiştir..

Toplumun refah düzeyini yükseltecek eğitim ve kültür-sanat projelerini destekleme misyonu doğrultusunda Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Türkiye'de henüz gelişme aşamasında olan sesli kitap yayıncılığına da büyük önem vermektedir. Bu alana, 2017 sonu itibariyle yayınlanan 313 eserle önemli bir katkıda bulunuyor.

KÜLTÜR SANAT

Yapı Kredi Kültür Sanat ise resim, heykel, fotoğraf, grafik, arkeoloji ve kültür alanlarında gündem oluşturan, dikkat çekici sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl pek çok kültür ve sanat aktivitesi Yapı Kredi Kültür binasında sanatseverlere sunulmaktadır. Sinemadan edebiyata, sanat tarihinden fotoğrafçılığa ve çocuklar, öğretmenler, kütüphaneciler için yaratıcı drama ile okuma etkinliklerine kadar uzanan geniş bir kültürel yelpazede, konunun uzmanlarıyla her yaş ve ilgi alanından insanları, toplantılarla ve söyleşilerle bir araya getirmektedir.

Beyoğlu'ndaki kültürel dokunun en büyük parçası, bir sanat adası, bir soluklanma durağı olan Yapı Kredi Kültür Sanat binası 2013’den bu yana süren çalışmaların ardından yenilendi. Eylül 2017’de Yapı Kredi Koleksiyonları’ndan oluşan bir sergi ile kapılarını yeniden açan Yapı Kredi Kültür Sanat binası, tüm sanatseverlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Detaylı bilgi için: www.ykykultur.com.tr