Zaman Tüneli

TÜRKİYE'NİN İLK ÖZEL BANKASI

Yapı Kredi, Bakanlar Kurulu'nun 6 Temmuz 1944 tarihli kararnamesiyle kuruldu. Banka Esas Mukavelenamesi 7 Temmuz'da İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi ve Sicilli Ticaret Dairesi tarafından tescil ve ertesi gün de ilân olundu. Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taşkent, Genel Müdür ise Sermet Çifter oldu. Türkiye'nin Cumhuriyet döneminde kurulan ilk özel bankası olan Yapı Kredi 9 Eylül 1944 Cumartesi günü, İstanbul Bahçekapı şubesinin açılışı ile hizmet vermeye başladı.

REKLAMCILIĞA GETİRİLEN YENİLİKLER

Kamuoyunun dikkatini bu yeni bankaya çekmek için gazetelere reklamlar verilmeye başlandı. Bu reklamların en çok dikkat çeken yönü, gazetelerde almış oldukları yer ve içerikleriydi. Yapı Kredi'nin kurulmasından önceki yıllarda, bankalarımızın gazete reklam ve ilanları, genellikle gazetelerin son sayfalarında ve aylarca değişmeyen kalıp klişelerle yapılırdı. Yapı Kredi bu politikayı tamamen altüst ederek, gazetelerin en önemli sayfalarında ve daima değişen şekiller ve metinlerle, ilgi çekici reklamlar yaparak bankanın daha açılmadan tanınmasını sağladı. Ayrıca ilk duvar reklamı, neon lambalarının ilk defa kullanılması, sinema ve tiyatro perdeleri ile radyoya ( televizyonun hayatımıza girmesiyle televizyona da ) ilk defa reklam verilmesi Yapı Kredi'nin reklamcılık alanına getirmiş olduğu diğer yeniliklerdir.

YAPI TASARRUFU HESAPLARI

Yapı Kredi'nin kurulduğu dönem koşulları gözönüne alınarak, iki stratejik hedef belirlenmişti. Krediler yoluyla sanayinin gelişmesi ve tasarruf mevduatı toplamaya önem verilmesi. Hemen kuruluş tarihinden itibaren o dönemde ülkemizin en önemli toplumsal sorunu olan konut açığı konusunun çözümüne bir özel banka olarak katkı yapmak daha ön plana geçti. Bu amaçla, aileleri tasarrufa yönlendirmek ve özendirmek için "Yapı Tasarruf Hesabı" seçeneği sunuldu. Ancak, hükümetin konut finansmanı sorununun çözümü için Türkiye Emlak Kredi Bankası'nı kurması üzerine Yapı Kredi yönetimi bu alanda girişmiş olduğu faaliyetleri tasfiye etti. Yapı Kredi'nin bu girişimi toplumsal sorunlara çözüm oluşturmak konusundaki kararlılığı ve sektördeki öncülüğünün ilk işaretleri olarak değerlendirilmektedir.

DOĞAN KARDEŞ DERGİSİ

Ülkemizin yayın hayatını devam ettirebilmiş en uzun ömürlü dergisi olan ve adını Yapı Kredi'nin kurucusu Kâzım Taşkent'in, Alp Dağları'nda hayatını kaybeden oğlu Doğan Taşkent'ten alan Doğan Kardeş dergisi, 1945-1978 yılları arasında kesintisiz olarak yayınlanmıştır. Daha sonra 1988-1993 yılları arasında tekrar yayınlanmıştır. Yayın hayatı boyunca kaliteli ve öğretici çocuk yayınlarının öncüsü ve sembolü olan "Doğan Kardeş" dergi ve kitapları bir "okul" görevi yapmıştır. Ayrıca umut vaat eden çocukların gelişmelerini ve çalışmalarını teşvik için bir çok yarışma ve sanat gösterileri düzenlenmiştir.. Ülkemizin önde gelen sanatçılarından Suna Kan ve İdil Biret, sanat yaşamlarının ilk konserlerini bu kapsamda vermişlerdir. Bundan başka, ülkemizin önde gelen karikatüristleri Altan Erbulak, Mıstık, Ferruh Doğan, Yalçın Emiroğlu, Güngör Kabakçıoğlu ve İbrahim Ersaraç'ın ilk karikatürleri ile eski Kültür Bakanlarımızdan Talat Sait Halman'ın ilk şiiri ve ünlü tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen'in ilk yazısı da Doğan Kardeş'te yayınlanmıştır.

İKRAMİYELİ TASARRUF SİSTEMİ

Yapı Tasarruf Hesaplarının tamamlayıcısı olarak yine Türkiye'de ilk defa "İkramiyeli Tasarruf Sistemi"ni başlattık. Müşterilerin hesaplarındaki her 100 liraya, faizin yanı sıra yıl sonunda bir kura numarası verip, çekiliş sonunda kazanan talihli müşteriye ev hediye edildi. Bu uygulamamız halk arasında büyük bir yankı uyandırmış ve şubelerimiz para yatırmak için gelen insanlarla dolup taşmıştır. İlk ikramiyeli çekiliş 9 Eylül 1946'da gerçekleşmiş ve böylece bir banka tarafından, Türkiye'de ilk defa ikramiye çekilişi gerçekleştirilmiştir.

SEMT ŞUBELERİ

Türkiye'deki klasikleşmiş bankacılık anlayışını altüst ederek, halk bankacılığını başlatan Yapı Kredi, bu politikası nedeniyle halk tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Bankanın açılışından itibaren müşterilere verilen güleryüzlü ve yenilikçi hizmet, toplum tarafından yoğun ilgi ile karşılaşmış ayrıca bunlara ek olarak, bir de ev kazanma ümidi halkın yastık altında saklamış olduğu altın, para gibi menkul değerleri bankaya taşımasını sağlamıştır. Talebin bu kadar yoğun olması ile Bahçekapı Şubesi'nden sonra, Kordon , Karşıyaka ve Karaköy Şubeleri ardı ardına açılmıştır. Ülkemizde bir banka tarafından açılmış ilk semt şubeleri olan bu şubelerde, Yapı Kredi'nin halkla daha yakın bir şekilde çalışmaya girişmesi, yurdun diğer şehirlerine yayılmaya başlaması, sermayesini kısa zamanda arttırarak İkramiyeli Aile Cüzdanı sahiplerine senede bir ev yerine iki veya üç ev vermeye başlaması, Bankanın çalışma saatlerinin sabah sekizden başlayarak akşam altıya kadar sürmesi, hatta bir müddet sonra esnafa öğle saatlerinde hizmet edebilmek için yine ülkemizde ilk kez öğle tatilinin yapılmayacağının ilân edilmesi, uzun bayram günlerinde bir veya iki gün Banka şubelerinin açık tutulması vatandaşı son derece memnun etmiş, bu girişimler Bankamızı dönemin klasik bankacılık anlayışının ötesine taşımıştır.

TÜRKİYE'NİN İLK ÇOCUK TİYATROSU

Türkiye'deki ilk çocuk tiyatrosunun tohumları, Yapı Kredi tarafından, Tepebaşı Şehir Tiyatrosu'nun komedi bölümünde[1949] sahnelenen oyunlarla atılmıştır. Daha sonra Küçük Sahne'de [1951] devam eden oyunlar büyük ilgi görmüştür. Küçük Sahne kapandıktan sonra, bir süre faaliyetine ara verilen Yapı Kredi Çocuk Tiyatrosu, Dünya Çocuk Yılı münasebetiyle, 23 Nisan 1979 gününden itibaren, Harbiye ve Fatih Şehir Tiyatroları'nda sergilemeye başladığı "Sevimli Hayalet" adlı oyunla, tekrar sanat hayatına geri dönmüştür. Çocuk Tiyatrosu sonraki dönemlerde, İstanbul Harbiye Kenterler Tiyatrosu'nda ve Anadolu Turnelerinde, gerek Nezihe Araz gibi tanınmış yazarlarımızın eserlerini, gerekse batıdan çevrilen eserlerin müzikal oyunlarını büyük bir başarı ile sahnelemiştir.

ÇOCUK SİNEMASI

Yapı Kredi Çocuk Sineması Temmuz 1950'de Doğan Kardeş tarafından hizmete sokulmuştur. Yapı Kredi, çocukların yaz tatillerini neşeli bir biçimde geçirmelerini sağlamak için, Amerika ve İngiltere'den çeşitli eğitici ve eğlendirici filmler satın almış ve bunların işletim hakkını da Doğan Kardeş'e vermiştir. Doğan Kardeş bu filmleri 1950 yılının yaz ayları boyunca her Cumartesi günü, Beyoğlu Atlas Sineması'nda tek seans olarak gösterime sunmuştur. Yaz tatili bittikten sonra faaliyeti durdurulan çocuk sineması, izleyiciden gelen yoğun istek üzerine, Ekim ayında tekrar hizmete sokulmuştur. Daha sonraları sinemaya karşı olan yoğun ilgi, sinema için daimi bir yer ihtiyacını hissettirmiştir. Bu sorun 1 Nisan 1951'de açılan Küçük Sahne ile çözüme kavuşmuştur. Küçük Sahne'nin açılışı ile çocuk sineması "Daimi Çocuk Sineması" kimliğine kavuşmuş ve peşpeşe devam eden günlük seanslar halinde, film gösterimine başlanmıştır. Küçük Sahne'nin Yapı Kredi idaresinden çıkmasından sonra (Mart 1956), Çocuk Sineması faaliyetleri 1979 yılına kadar durmuştur. 23 Mart 1979 Dünya Çocuk Yılı münasebetiyle Yapı Kredi, Çocuk Sineması'nı, yeni filmler de satın alarak, yeniden hizmete sokmuş ve Yapı Kredi Çocuk Sineması ilk film gösterimini Harbiye Konak Sineması'nda yapmıştır. Daha sonra çocuk sinemasının faaliyet sahasına tüm Anadolu dahil edilmiş, birçok şehir ve kasabada film gösterimleri gerçekleştirilmiştir.

ESNAF KREDİSİ

Yapı Tasarrufu Hesaplarının gördüğü ilgiden sonra Bankamız 1946 yılından itibaren Esnaf Kredi'sini ve devamında sektör kredilerini de müşterilerinin hizmetine sundu.

KÜÇÜK SAHNE

Türkiye'nin bu ilk ödenekli özel tiyatrosu, perdesini ilk kez Muhsin Ertuğrul'un sahneye koymuş olduğu, başrollerini Şükran Güngör ile Nuri Altınok'un paylaştıkları "Fareler ve İnsanlar" adlı oyunla açtı. Yapı Kredi'nin bir kültür hizmeti olan bu başlangıç, modern Türk tiyatrosunda yeni bir devrin doğuşuna öncülük etti. Küçük Sahne'nin kadrosunda, Muhsin Ertuğrul başkanlığında şu oyuncular yer aldı: Asuman Korat, Heyecan Başaran, Uğur Başaran, Agâh Hün, Münir Özkul, Mücap Ofluoğlu, Şükran Güngör, Sadri Alışık, Haldun Dormen, Lâle Oraloğlu, Altan Karındaş, Nur Sabuncuoğlu ve Kâmuran Yüce. Yapı Kredi'nin desteğiyle pek çok seçme tiyatro eseri sahneleyen Küçük Sahne'de ayrıca, Fransa'dan ve İngiltere'den gelen konuk tiyatro toplulukları da oyunlar sahneledi. Küçük Sahne'de tiyatronun yanısıra konferanslar, film gösterileri, şiir geceleri ve resim sergileri düzenlendi ki, bu da Küçük Sahne'nin bir tiyatrodan çok bir kültür merkezi gibi çalıştığını gösterir.

HALICI KIZ

Tamamı renkli ilk Türk filmi olan Halıcı Kız, Yapı Kredi ve Doğan Kardeş tarafından finanse edilerek, Türk film tarihimize kazandırılan bir armağandır. Senaryosu Vedat Nedim Tör'ün aynı adlı eserinden Mebrure Sami Alevok tarafından senaryolaştırılmış, filmin müziğini Ferit Alnar, dekorlarını ise ünlü Alman dekoratör Kurt Halleger yapmıştır. Başrolünde Küçük Sahne'nin oyuncularından Heyecan Başaran'ın oynadığı Halıcı Kız filmi, Isparta'da oturan güzel bir halıcı kızın başından geçen olayları anlatır.

HALK OYUNLARI YARIŞMASI

Yapı Kredi, zengin halk kültürümüzün en önemli unsurlarından biri olan halk oyunlarını yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte Türkiye'de ilk kez, bir halk oyunları yarışması düzenlemiştir. 10-12 Eylül tarihleri arasında Açık Hava Tiyatrosu'nda "Halk Oyunları Bayramı" adıyla düzenlenen yarışmada 52 oyun sergilenmiştir. Bu bayram kapsamında ayrıca, Türkiye'de ilk kez "Halk Oyunları Semineri" de düzenlenmiştir. Bu yarışmaya destek veren ülkemizin önde gelen folklor uzmanlarının (Ahmet Kutsi Tecer, Muzaffer Sarısözen, Cemal Reşit Rey, Behçet Kemal Çağlar, Şerif Baykurt, Sadi Yaver Ataman, Halil Bedii Yönetken, Mahmut Ragıp Gazimihal) yönlendirmesi ve Yapı Kredi'nin öncülüğünde folklor alanında araştırmalar yapmak, korumak, geliştirmek ve tanıtım için etkinlikler düzenlemek amacıyla Haziran 1955'de Türk Halk Oyunlarını Yaşatma ve Yayma Vakfı kurulmuştur. Vakfın mal varlığı Mayıs 1978'de İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuarına devredilerek çalışmalarına son verilmiştir.

İŞ VE İSTİHSAL RESİM YARIŞMASI

Yapı Kredi'nin 10. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen resim yarışmasına akademi çevresinden 36 ressam, "İş ve İstihsal" (üretim) konulu 2x3 m boyutlarında toplam 38 tablo ile katılmıştır. Yarışma Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) V. Kongresi'nin İstanbul'da yapıldığı Eylül 1954'de düzenlenmiştir. Türkiye'de ilk kez özel bir kurum tarafından yapılan resim yarışması özelliğine sahip olan bu etkinlik aynı zamanda jürisinin dünyaca ünlü sanat eleştirmenleri tarafından oluşması açısından da önemlidir. Yarışmanın sonunda Aliye Berger birinci, Fethi Karakaş ikinci ve Hakkı Anlı üçüncü olmuşlardır. Yarışma ve sonrasında yarattığı etkiler, Türk resminde yenilik arayışlarının güçlenmesine katkı yaptığı için de uzun dönemde toplumsal açıdan olumlu sonuç doğurmuştur.

FOTOĞRAF YARIŞMASI

Kuruluşumuzun 15. yılında, fotoğraf sanatını teşvik amacı ile, amatör ve profesyonel fotoğraf meraklıları arasında "Türkiye'deki Çeşitli Medeniyet Çağlarına Ait Sanat Eserleri" konulu bir fotoğraf yarışması düzenledik. Birinciliğini Ara Güler ve İlhan Arakon'un kazandığı yarışma ile bir yandan ülkemizdeki fotoğrafçılık sanatına karşı duyulan ilgiyi canlandırmak bir yandan da Türkiye'nin eşsiz sanat ve tarih zenginliklerinin tespit edilmesi hedeflendi. Bu girişimin olumlu etkisi ve gördüğü ilgi nedeni ile 1961 ve 1963 yıllarında yarışmalar tekrarlandı. Bankamızın 20. yıl "Kültür ve Sanat Hizmetleri" serisi içinde bu üç yarışmada derece alan ve sergilenmeye layık görülen eserler 5-21 Kasım 1964 tarihleri arasında "Tarih ve Sanat Memleketi Türkiye" adlı sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Fotoğraf sanatına olan desteğimiz ilerleyen yıllar içerisinde Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ın gerek yayın gerekse sergileri ile devam etti.

ÇOCUK BANKACILIĞI

1960'lı yıllarda çocuklara tasarrufu özendirmek amacıyla "çocuk hesapları" hizmetimiz ile mevduat bankacılığının kapsamını genişlettik ve çocukları da bankacılık hizmetleri ile tanıştırdık.

GELENEKSEL SANATLAR KURSLARI

Bankamız, halk kültür ve sanatını yaşatmak ve yaygınlaştırmak için mesleklerinde uzman öğretmenlerce verilen resim, makreme, tezhip, ebru, karagöz yapımı dallarında eğitimler açılmasını sağlamıştır. Bu faaliyetler, ilk olarak 1962 yılında başlamış; zaman içinde Gemlik'in Umurbey Köyü civarında 20 tezgâh ve 60 kursiyer ile açılan halıcılık ve el sanatları kurslarıyla hız kazanarak Orhangazi, Yeniköy, İznik, Konya ve Şile civarındaki köylerde devam etmiştir. Kursların temel amacı, kaybolmakta olan Türk Sanatı motiflerini canlandırmanın yanısıra köylümüze ek bir ekonomik gelir sağlamak olmuştur. Halk Sanatları Uzmanı Prof. Kenan Özbel'in desteğiyle açılan atölyelerde geleneklerimizi yansıtan motif ve renklerde, seccadeler, kilimler, halılar dokutulmuştur. Kurslarda dokunan halılar Bankamız tarafından satın alınmış ve tezgâhlar köylülere hediye edilmiştir. Halıcılığın yanı sıra, işleme, iğne oyası, çorap, kazak, kilim, heybe ve çatmalar da ileriki dönemlerde kursların konuları arasında yer almış; daha sonraları şehirlerdeki şubeler tarafından da düzenlenen kurslarla, konu yelpazesi içine resim, makrame, tezhip, ebru ve karagöz yapımı gibi diğer geleneksel sanatlarımız da katılmıştır. Bu kurslar ücretsiz olup, konunun uzmanı eğitmenler tarafından verilmiştir. Giderek artan ilgi karşısında 1985 yılında iki devreli olarak düzenlenmeye başlanan kurslarda üretilenler Yapı Kredi Sanat Galerileri'nde sergilenerek kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

BANKACILIKTA İLK TOPLU SÖZLEŞME

Yapı Kredi "Bir işyerinde çalışanların yüksek moral ve gelecek güvencesi içinde olmaları, verimliliğin ilk ve baş şartıdır" ilkesinden hareketle 1964 yılında bankacılık alanında ilk toplu iş sözleşmesine imza atmıştır. Bank-İş Sendikası ile yapılan bu sözleşmeyle çalışanlarımızın işe giriş ücretleri, çalışma saatleri, mesaileri, terfi zamanı, zam oranı, sosyal yardım ve hizmetler vb. konular karara bağlanmıştır. Sözleşmeyle birlikte çalışanlarımızın maddi, manevi ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması ve haklarının temini konusunda çok güçlü bir adım atılmıştır.

TÜRKIYE'NİN İLK BANKA SANAT GALERİSİ

Yapı Kredi olarak 20. kuruluş yıldönümümüzü Halk Oyunları Bayramı, yarışmalar, konserler ve sergiler gibi çeşitli kültür ve sanat etkinlikleriyle kutladık. Ülkemizin ilk banka sanat galerisi de 1964 yılında, bu kutlamalar çerçevesinde Galatasaray'daki yeni genel müdürlük binamızda Kenan Özbel'in "Köylü Çorapları" sergisi ile sanatçıların ve sanatseverlerin hizmetine açıldı. İlerleyen yıllarda Kazım Taşkent Sanat Galerisi adını alan mekan, açıldığı tarihten bu yana kesintisiz olarak ülkemiz sanat hayatında olumlu etkileri olan sergilere ev sahipliği yaptı. Zaman içinde sergi salonlarıyla, yayıneviyle, kitabeviyle Yapı Kredi Kültür Merkezi'ne dönüştü. Kültürel ve sanatsal değerlere evrensel bakışımızı gösteren onlarca sergiye, yüzlerce etkinliğe, binlerce yayına burada imza attık. Beyoğlu'ndaki kültürel dokunun en büyük parçası, bir sanat adası, bir soluklanma durağı olan Yapı Kredi Kültür Sanat binası 2013’den bu yana süren çalışmaların ardından yenilendi. Eylül 2017’de Yapı Kredi Koleksiyonları’ndan oluşan bir sergi ile kapılarını yeniden açan Yapı Kredi Kültür Sanat binası, tüm sanatseverlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

BANKACILIKTA İLK BİLGİSAYAR

Faaliyetleri ile müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı amaçlayan Yapı Kredi, kuruluşundan beri bilgi güvenliği ve işlem hızını sağlayabilmek için teknolojik gelişmelere önem vermiş, bu konudaki birçok yeniliğe imzasını atmış ve elektronik bankacılığı başlatan ilk banka olmuştur. Bu amaçla, o tarihlerde Galatasaray'da bulunan Genel Müdürlük binamızda "Elektronik Hesap Merkezi" kurulmuş ve tüm şubelerimizde tutulan kayıtlar, bu merkezde bulunan bilgisayarlara toplu veri girişleriyle kaydedilmiştir.

FUTBOL FİLMLERİ TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDA

Bankamız, televizyonun ülkemizde henüz ulusal yayına başlamadığı 1967'den itibaren futbol maçları ve çeşitli spor karşılaşmalarını filme kaydettirmeye başladı. Çekilen bu filmler, spor karşılaşmalarını izleme imkanı bulamayan yurdumuzun uzak illerinde ücretsiz olarak halka izlettirildi. Yapı Kredi arşivinden derlenen Unutulmayan Yıllar belgeseli, Metin Oktay belgeseli, Satranç turnuvaları, yelken, binicilik ve kayak şampiyonaları kayda değer çalışmalardır.

MİNİ TİYATRO

Finans alanındaki öncü ve yenilikçi ürünlerimizin tanıtımı için yaptığımız reklamlar da kamuoyunca ilgiyle izlendi. Bunlar arasında en zevkle izlenen ve en uzun ömürlü TV reklamı olma özelliğine sahip olan "Mini Tiyatro"dur. 1974 yılı başlarından itibaren her Cuma akşamı yayınlanan Mini Tiyatro'nun ilk oyuncuları Yıldız Kenter, Müşfik Kenter ve Şükran Güngör'dür. 45 saniyelik bir skeç ve genellikle Gül Erda'nın oynadığı Yapı Kredi spot reklamlarından oluşan Mini Tiyatro'nun yönetmenliğini Ömer Kavur yapmıştır. Diziye daha sonra yine dev bir kadro ile devam edilmiştir. Bu kadroda Perran Kutman, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Gönül Ülkü, Gazanfer Özcan, Nevra ve Metin Serezli gibi Türk tiyatrosunun büyük isimleri yer almıştır.

YAŞAM SİGORTASI

İştirakimiz Halk Sigorta ile birlikte 1978 yılı başından itibaren Türkiye'de ilk kez %75 kâr paylı ve yine yatırılan paranın asgari %75'ini geri alma esasına dayanan "Yaşam Sigorta Sistemi"ni halkımızın hizmetine sunduk.

II. DOĞA-ÇOCUK HAFTASI VE LEYLEK SAYIMI

Çevre ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla Doğal Hayatı Koruma Derneği-WWW işbirliğiyle 26-31 Mayıs 1980 tarihlerinde "2. Doğa ve Çocuk Haftası" etkinliğini gerçekleştirdik. Bu hafta kapsamında ilk kez ilkokullar arasında bir "Leylek Sayımı Anketi" düzenlenerek, öğrencilerin gözlemci ve araştırmacı bir çalışmaya katılırken, doğayı görmeleri ve sevmeleri amaçlanmıştır. Bu anket için 43.830 öğrenci öğretmenleriyle birlikte sayıma katılmıştır.

SIRDAŞ HESAP

Ülkemizde ilk kez Yapı Kredi tarafından uygulanmaya başlanan "hamiline vadeli mevduat" sistemi, vadeli mevduata yönelen ilgiyi daha da arttırmıştır. Yapı Kredi'nin bu hizmet türüne verdiği "Sırdaş Hesap" adı, akılda kalıcılığı ve işlevini belirleyici özelliği nedeniyle çabuk benimsenmiş ve hamiline vadeli mevduat sertifikası deyimi kamuoyunda "Sırdaş Hesap" adı ile anılmaya başlanmıştır.

BANKACILIKTAKİ İLK ONLINE UYGULAMA

Çalışmaları 1980 yılında başlatılan online bankacılık hizmetine (Tele-işlem) geçiş programı, 1983 yılında planlanan hedeflerine ulaşmıştır. 3 Ocak 1983 günü Türkiye'de bir ilk olarak Osmanbey ve Merkez Şubelerimizde başlatılan pilot uygulama, kısa zamanda yaygınlaştırılmış ve tüm şubelerimizden müşterilerimiz online olarak hizmet almaya başlamışlardır.

PARA TARİHİ SEMİNERİ

40. Kuruluş yıldönümü etkinliklerimiz çerçevesinde 20-21 Eylül 1984 tarihinde "I. Uluslararası İslami Nümismatik ve Para Tarihi" seminerini düzenledik. Bu alanda dünyada ilk olan seminere ABD; Fransa, Irak, İsveç ve Suudi Arabistan'dan uzmanlar da katıldı. Bu seminer nedeniyle dünyanın en önemli kolleksiyonları arasında bulunan Yapı Kredi Sikke Koleksiyonundan eserleri de sergiledik.

YAPI KREDİ BONOLARI YURTDIŞINDA

Londra'da 5 Eylül 1986 tarihinde imzalanan 30 milyon dolarlık anlaşma ile Yapı Kredi'nin bono ve sertifikaları uluslarası sermaye piyasalarında işlem görme imkânına kavuşmuştur. Böylelikle ilk kez bir Türk bankasının bono ve sertifikaları uluslararası sermaye piyasalarında kabul görmüştür. 3 ve 6 ay süreli olarak çıkarttığımız bono ile sağlanan, 30 milyon dolar tutarındaki kaynak, Türk ihracatçılarının döviz ve finansman ihtiyaçları için kullandırılmıştır.

TELE-İŞLEM YURTDIŞINDA

Yapı Kredi olarak Türkiye'de bankalar arasında ilk elektronik bankacılık uygulamalarını başlattığımız gibi, bu alanda bir öncülük daha yaparak yurtdışı temsilcilikleriyle de online bağlantı kuran ilk banka olduk. 1 Aralık 1986'da başlatılan deneme çalışmaları başarıyla sonuçlanmış, 4 Aralık'ta da Almanya'daki beş temsilcilik (Frankfurt, Hamburg, Köln, Münih ve Stutgart), Franfurkt'ta düzenlenen bir törenle Türkiye'deki şubelerle bağlanmıştır. Böylece, bu sistemle Almanya'dan Türkiye'ye havale gönderen bir vatandaş, aynı anda hem havalenin gittiğini, hem de karşı şubeden teslim alındığını görme imkânına kavuşmuştur.

MÜZİK DESTEĞİ VE İLK CD

Bankamızın müziğe olan desteği uzun yıllara dayanmaktadır. Halk türkülerinin koro için armonize edilmesi, bale müziği yarışması, melodi yarışması, bunlar arasında sayılabilir. Bu çerçevede Kasım 1970'te değerli müzisyen Münir Nurettin Selçuk'un eserleri kendi sesinden kaydedilmeye başlanır. Bu kayıtlar daha sonra altı plaklık bir dizi altında toplanır. T.C. Kültür Bakanlığı'nın Müzik Yapımı Büyük Ödülü'nü alan dizi daha sonra İngiltere'de CD olarak kaydedilir. Böylece, ülkemizin ilk CD'lerinden olan "Büyük Üstad" serisi ile müzik CD'leri serisi başlatılmıştır. Bunu Gül Deste, İsmail Dede Efendi, Hanım Besteciler gibi CD'ler takip etmiştir.

AKTİF BANKACILIK İLE İLKLER..

Bankacılık sektöründe yenilikçi atılımları gerçekleştirmede öncü ve önder olan Yapı Kredi, 1988 yılında başlattığı "Aktif Bankacılık" felsefesiyle Bireysel Bankacılık konusunda Türkiye'de ilk olan pek çok uygulamayı başlatmıştır. Bu uygulamaların bazıları sırasıyla: 24 Saat Bankacılık (Tele 24), Ferdi Krediler, Kredili Kredi Kartları, Kredili Mevduat Hesabı, Tele 24 Bordro, Süper Hizmet Paketi (Süper Hesap, Süper Çek ve Süper Card), STS (Senetsiz Taksit Sistemi), Alo Banka, Üniversite Bankacılığı'dır.

TELE-24/24 SAAT BANKACILIK

Türkiye'de o güne kadar ATM'lerden sadece para çekilebilirken Aktif Bankacılık anlayışımız kapsamında Tele-24 olarak adlandırdığımız ATM'lerimiz ile müşterilerimizin tüm finansal ihtiyaçlarını karşılamaya başladık. 1988 yılında başlayan uygulama ile bankamız müşterileri yılın 365 günü, günün 24 saati bankacılık hizmetlerinden faydalanma olanağı bulmuşlar, vadesiz mevduat hesabından nakit para çekebilmeye, kendi hesapları arasında virman yapabilmeye, çek yada nakit para yatırabilip, kredi kartı ile para çekebilmeye ve işlem yapabilmeye başlamışlardır.

TELECARD

Müşterilerimizin Tele-24 sisteminden yararlanabilmeleri için Türkiye'nin ilk debit kartını çıkarttık. Telecard olarak tanımladığımız bu kart ile müşterilerimiz hesabından para çekebilmekte, yatırabilmekte, havale yapabilmektedir. Müşterinin kendisinin bilmesi gereken bir şifre ile gerçekleştirilen işlemler için kullanılan kart ayrıca Telebanka'nın lobilerine girmek için de anahtar özelliği taşımaktaydı.

İLK TÜKETİCİ KREDİSİ

Bankaların yalnızca ticari şirketlere kredi vediği dönemde Türkiyeyi "Bireysel Bankacılık" ile tanıştırdık ve "Ferdi İhtiyaç Kredisi" adını verdiğimiz ilk bireysel krediyi vermeye başladık. Bunu takiben pek çok bireysel bankacılık ürününü de müşterilerimizin hizmetine sunmaya başladık.

TÜRKİYE'NİN İLK KREDİLİ KREDİ KARTI

1988 yılında "Aktif Bankacılık Çağı" kapsamında müşterilerimize "Yapı Kredi Visa Classic Card"ı sunduk. Türkiye'nin ilk kredili kartı olma özelliğini taşıyan bu kartla kart sahipleri ilk defa,

  • Yurtiçi harcamalarının ödemesini erteleyerek zaman içine yayabilme,
  • Dünyanın dört bir yanında bir imzayla harcama yapabilme,
  • Yapı Kredi'deki vadesiz hesaplarına günün 24 saati, yılın 365 günü, gerek duyulan her an ulaşabilme,
  • Dünyanın her yerinde, 28 bin ATM'den 20 bin bankanın şubelerinden nakit avans çekebilme ayrıcalıklarına kavuşmuşlardır.

YAPI KREDİ GENÇLİK FESTİVALİ

Bankacılığın yanı sıra kültür alanında da öncülüğümüze devam ettik ve 1988 yılında gençler için Yapı Kredi Gençlik ve Sanat Şenliği; Genç Günler'88" adıyla festival düzenledik. Sonraki yıllarda Uluslararası Yapı Kredi Gençlik Festivali adıyla devam etti ve niteliği giderek yükseldi. İlk yıllarda müzik, tiyatro, dans, sergi, sinema gibi bölümlerden oluşan festivaller, İstanbul dışındaki şehirlerimizde de devam etmiş ve son yıllarda müzik ve dans olarak sürdürülmüştür. 1988 yılında Genç Günler olarak başlayan etkinlikler 2002 yılına kadar Yapı Kredi Sanat Festivali olarak sürmüştür.

RUSYA'DAKİ İLK TÜRK BANKASI

Rusya ile gelişen ticari işbirliğine aracı olmak amacıyla Ağustos 1988'de Moskova'da ilk Türk Bankası olarak faaliyete başladık. 1989'da resmi açılışı yapılan temsilciliğimiz günümüzde Yapı Kredi Bank Moskova adı ile uzun yıllardır Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesinde önemli bir rol üstlenmektedir.

İLK BANKA HUZUREVİ

Bankamızın kuruluş yıldönümü olan 9 Eylül 1989'da Türkiye'nin ilk banka huzurevi'ni açtık. İstanbul, Acıbadem'de bulunan huzurevimiz 21 odası ile halen çalışanlarımızın hizmetindedir.

İLK OTOMOBİL KREDİSİ

Bireysel krediyi takiben geliştirdiğimiz ürünlerden biri de Otomobil Kredisi oldu. 1989 yılında Renault firması ile yapılan anlaşmayla Türkiye'de ilk kez Otomobil Kredisi vermeye başladık.

TİYATRO STÜDYOSU

Yapı Kredi olarak çocuk tiyatrosu ile başlayan tiyatroya desteğimizi zaman içerisinde devam ettirdik. Günümüzde Afife Tiyatro Ödülleri ile süren desteğimizi 1990 yılında Tiyatro Stüdyosu ile gerçekleştirdik. Tiyatro Stüdyosu, Ahmet Leventoğlu, Zuhal Olcay ve Haluk Bilginer'in kuruculuğunda ve bankamızın yapımcılığında hayata geçti. İlk çalışması olarak Türk izleyicisine çağdaş oyun yazarlarının önde gelenlerinden Harold Pinter'in "Aldatma" adlı oyununu sahneye koyan Tiyatro Stüdyosu; yerleşik sahne, belirli oyuncu kadrosu türünden süreklilik özelliklerine yönelmeyen bir yapım tiyatrosu olarak yaşama atılmıştır.

BİR IŞIK DA SİZ TUTUN

Birleşmiş Milletler tarafından 29 Eylül 1990'da gerçekleştirilen "Dünya Çocuk Zirvesi" öncesinde liderlerin dikkatini çocukların sorunlarına çekebilmek için Unicef-Doğan Kardeş Yayınları işbirliği ile "Bir ışık da siz tutun" gecesi düzenledik. Bu gece ile Avustralya'dan Amerika'ya kadar 75 ülkede bir ışık zinciri oluşturuldu. İstanbul Haliç'te, Unkapanı ile Galata Köprüleri arasındaki parkta düzenlendi ve yüzlerce çocuk çicek saksıları içinde yaktıkları mumlarla dünya liderlerine "Savaşsız Bir Dünya" çağrısında bulundular.

1.ULUSAL ÇOCUK KURULTAYI

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) 1991 yılında dünya çocuklarının durumu ile ilgili hazırlamış olduğu rapor dünya ölçeğinde çocukların hâlâ vahim bir şekilde en çok ihmal edilen insan topluluğunu oluşturmaya devam ettiğini ortaya koymaktadır. Doğan Kardeş bu noktadan yola çıkarak, ülkemizin daha güzel yarınları için çocuklarımızın da söyleyecek birşeyleri olduğu inancı ve onların söyleyeceklerine kulak vermek amacıyla, Dünya'da ve Türkiye'de ilk kez, "1. Ulusal Çocuk Kurultayı" adıyla bir çocuk kurultayı düzenledi.

WORLDCARD

1991 yılında kredi kartlarımızı yurt içi ve yurt dışı ayrımını kaldırarak dünyanın her yerinde geçerli tek kart haline dönüştürdük ve içerdiği hizmetleri de geliştirerek "Worldcard"ı müşterilerimize sunduk.

TELEFON BANKACILIĞI

24 Saat Bankacılık, şube dışı mekânlarda, alışveriş merkezlerinde bankacılık, Telecard'la alışveriş, Teleservis ve Otobanka'dan sonra "Alo Banka" adı ile "Telefon Bankacılığı" nı 1991 yılında başlattık. Bu sistemle Telecard sahipleri, yalnızca telefonlarının tuşlarına basarak, tüm bankacılık işlemlerini şubeye gitmeden gerçekleştirmeye başladılar.

SENETSİZ TAKSİT SİSTEMİ

1991 yılında hizmete sunduğumuz bir diğer yenilik ise "STS Senetsiz Taksit Sistemi" oldu. Taksitle satış yapan iş yerlerini ve taksitle alışveriş yapan müşterileri gereksiz külfetten kurtaran sistem yoğun ilgiyle karşılandı.

İLK POS MAKİNASI

Türkiye'de ilk elektronik POS terminali 1991 yılında kullanıma girmiştir. Bankamızın "Satış Noktası Terminali" olarak adlandırılan ve çevrimiçi (online) provizyon almayı sağlayan POS (Point of Sale) makinelerinden kullandırmaya başlaması ile kredi kartı kullanımı büyük bir ivme kazanmıştır.

KREDİLİ MEVDUAT HESABI

1992 yılında Türk bankacılığında bir devrim gerçekleştirerek, yepyeni bir hesap olan "Kredili Mevduat Hesabı" uygulamasını başlattık. Kredili Mevduat Hesabı'ndan yararlanan müşteriler, hesaplarındaki paradan fazlasını kullanma imkânına sahip olmuş, acil ve beklenmedik ihtiyaçlarını hemen karşılayabilmişlerdir.

YAPI KREDİ KÜLTÜR MERKEZİ

Kuruluşumuzdan bu yana misyon edindiğimiz kültür-sanat alanındaki faaliyetlerimizi Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ile kurumsal bir yapı altında birleştirdik. Açılışını dönemin Kültür Bakanı'nın yaptığı Yapı Kredi Kültür Merkezi, resim, heykel, fotoğraf, grafik, arkeoloji ve kültür alanlarında gündem oluşturan, dikkat çekici sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi, Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi ve Sermet Çifter Kütüphanesi ile üç salonda her yıl 250'ye yakın kültür ve sanat aktivitesi sanatseverlere sunulmaktadır.

EVEREST'TE İLK TÜRK (7 ZİRVELER)

Dünyanın yedi kıtasının her birinin en yüksek dağına tırmanmayı içeren Yedi Zirveler projesi, 1995 yılının Mayıs ayında başlamış ve 1996 yılı Kasım ayında dünyanın en yüksek yedi noktasında dalgalanan Türk ve Yapı Kredi bayraklarıyla son bulmuştur. Türk dağcısı Nasuh Mahruki, dünyanın en yüksek yedi zirvesine tırmanan ilk Türk ve dünyanın en genç sporcusu olmayı başarmış, kendisinin ve destekçisi Yapı Kredi'nin adını dünya dağcılık tarihine altın harflerle yazdırmıştır.

Bankamızın sponsorluğunda gerçekleştirilen bu tırmanışlarda Mahruki;

  • 17 Mayıs 1995'te Asya'da 8848 m.'lik Everest
  • 9 Kasım 1995'te Güney Amerika'da 6959 m.'lik Acongagua
  • 1 Aralık 1995'te Antartika'da 4897 m.'lik Vinson
  • 14 Haziran 1996'da Kuzey Amerika'da 6194 m.'lik Mc Kinley
  • 12 Ağustos 1996'da Afrika'da 5895 m.'lik Kilimanjaro
  • 31 Ağustos 1996'da Avrupa'da 5642 m.'lik Elbruz

8 Kasım 1996'da Avustralya'da 2228 m.'lik Kosciusko zirvelerine tırmanmıştır. Bu proje ile Yapı Kredi iyi yetişmiş, kabiliyetli ve donanımlı Türk gençlerine destek sağlandığında neler yapılabileceğini, Yapı Kredi'nin bankacılık alanındaki başarılarının yanında "7 Zirveler'de İlk Türk" gibi öncü ve yenilikçi projeleriyle de sektördeki öncülüğünü korumaya kararlı olduğunu göstermiştir.

LEYLA GENCER ŞAN YARIŞMASI

1995 yılında dünyaca ünlü opera sanatçımız Leyla Gencer adına uluslararası şan yanışması düzenlemeye başladık. Yapı Kredi Kültür-Sanat Danışmanı ve Devlet sanatçısı Aydın Gün'ün organize ettiği "Yapı Kredi Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışmasının ilki 3-9 Eylül 1995 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Leyla Gencer, Placido Domingo, Carlo Fontana, Massimo Bogianckino gibi birçok ünlü sanatçının onur kurulu ve jüri üyesi olarak yer aldığı yarışmaya her ülkeden 18-32 yaş arasındaki sanatçılar katılabilmişlerdir. İlk yarışma sonunda 1. Enkelejda Shkosa, 2. Raoul Alvarez, 3. Birgül Su olurken Mansiyon Ödülü'ne Tuncay Kurtoğlu layık bulunmuştur. Yapı Kredi'ye kültür-sanat organizasyonları alanında IPRA'dan altın madalya kazandıran yarışma 2000 yılına kadar bankamızın sponsorluğunda devam etmiştir.

YAPI KREDİ AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ

1997 yılından bu yana, sahneye çıkan ilk Türk kadın sanatçı Afife Jale'nin anısını yaşatmak ve Türk Tiyatrosu'na destek olmak amacıyla Türkiye'nin en prestijli ve en uzun soluklu sanat ödülü sayılan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'ni düzenliyoruz.

Haldun Dormen danışmanlığındaki tiyatro duayenleri ve bu sanata gönül vermiş değerli üyelerden oluşan 33 kişilik jüri, sezon boyunca izlediği tüm oyunları oylayarak, 11 ana dal ve 4 özel olmak üzere toplam 15 ödülün sahiplerini belirliyor.

ÇATALHÖYÜK

Kültür-sanat alanında uzun yıllardır destek verdiğimiz en önemli projelerden biri Çatalhöyük kazılarıdır. Konya'nın Çumra ilçesinin 10 km güneydoğusunda bulunan Çatalhöyük'teki Neolitik dönem kalıntıları; ilk yerleşme, ilk ev mimarisi ve ilk kutsal yapılara ait özgün buluntularıyla insanlık tarihine ışık tutan bir merkezdir. Ana sponsor olarak 1997 yılından beri destek verdiğimiz Çatalhöyük kazılarına İngiliz arkeolog Ian Hodder başkanlık yapmaktadır.

Çatalhöyük neolitik kenti, 2012 Temmuz ayında UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından Dünya Mirası Listesi'ne kaydedilmiştir.

TELETEL

Müşteri odaklı bankacılık anlayışımız ile şubeler haricindeki alternatif kanallara ağırlık vermeye başladık. 1998 yılında Teletel adını verdiğimiz hizmetimiz ile Türkiye'nin her yerinden şehir içi telefon görüşme ücretine, 7/24 bankacılık işlemi yapma imkanını sağladık. Türkiye'de ilk defa kullanılmaya başlanan özel servis numarasıyla (444 0 444) tüm müşterilerimize hem sesli yanıt, hem de yetkili ile görüşerek işlem yapma ve hizmet alma kolaylığı getirilmiştir.

RESSAM, SULTAN VE PORTRESİ, GENTILE BELLINI'YE GÖRE FATİH SULTAN MEHMET SERGİSİ

Yapı Kredi olarak, Türk tarihinin en büyük ve en önemli şahsiyetlerinden biri olan, tarihte oynadığı roller kadar sanata ve sanatçıya verdiği önemle de anılan Fatih Sultan Mehmet'in Venedik'li ressam Gentile Bellini tarafından 1480'de yapılan portresini dönemin Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in de girişimleriyle 500 yıl sonra ilk defa İstanbul'a getirdik.

Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun 700. yılı etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen, Victoria and Albert Müzesi (Londra)'nden getirilen ve Kâzım Taşkent Sanat Galerisi'nde sergilenen tek portrelik sergiyi günde 3.000 kişi gezmiştir.

TELEWAP

2000 yılında mobil bankacılık şubesi olma özelliğine sahip olan WAP bankacılığı (TeleWAP)'ı Türkiye'de hizmete sunan ilk banka olduk. Müşterilerimiz TeleWAP sayesinde, sadece cep telefonunun tuşlarına basarak kredi kartı işlemlerini gerçekleştirebilme, Turkcell cep telefonu faturalarını ödeyebilme, günlük repo, fon ve döviz bilgilerine ulaşabilme ayrıcalığına sahip oldular.

Dünyada sadece İsveç, Norveç, Finlandiya ve İspanya'da uygulanan bu hizmeti Türkiye'ye getirerek bir ilki gerçekleştiren Yapı Kredi, müşterilerine bankacılık işlemlerini diledikleri yerde, diledikleri zaman yapma olanağı sağladı.

GSM POS

Yapı Kredi kartlı işlem hacmini artırmak amacı ile, GSM POS uygulamasını ülkemizde ilk kez başlatan banka olmuştur. GSM POS sayesinde özellikle adrese teslimat yapan yemek firmaları, süpermarketlerin yanı sıra pazarcılar gibi bir ofisten bağımsız olarak çalışanların kullanabilecekleri bir hizmet geliştirmiş olduk. Ticari hayata sunulan bu yenilik sayesinde firmaların faaliyet alanları genişlemiş ve hizmeti müşterinin istediği yere kadar götürebilme olanağı sağlanmıştır.

TURMEPA SINIRSIZ MAVİ

Ülkemizin doğal kaynaklarına sahip çıkmayı vazgeçilmez misyonlarımızdan biri olarak gördüğümüz için Deniztemiz / Turmepa Derneği işbirliğiyle "Sınırsız Mavi" projesini gerçekleştirdik. Proje ile, ilköğretim ve lise çağındaki öğrencileri doğal varlıkları korumak konusunda bilinçlendirmeyi ve konuyla ilgili farkındalık yaratmayı amaçladık. İki aşamalı olarak düşünülen eğitimler, öncelikle öğretmenlere, onlar aracılığıyla da öğrencilere verildi. Altı yıl süren projede, denize kıyısı olan şehirlerdeki okullar başta olmak üzere, 6,6 milyon öğrenciye ulaşıldı.

OKUYORUM OYNUYORUM

Yapı Kredi olarak, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliğiyle düzenlenen "Okuyorum Oynuyorum" projesine 2006 yılından bu yana destek vermekteyiz. Okuyorum – Oynuyorum Eğitim Programı, 6-14 yaş grubu (1-8. sınıf) çocukların okuma becerilerini geliştirmek ve onlara okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla geliştirilmiştir. Projenin etkinlikleri, bugün TEGV'in yurt çapındaki 9 eğitim parkı ve 36 öğrenim birimi olmak üzere toplam 45 etkinlik noktasının tümünde TEGV'in 5.400'ü aşkın gönüllüsü tarafından uygulanmaktadır. Öğrenim birimleri ve eğitim parklarında yer alan birer oda "ada konseptinde" yeniden dekore edilerek projenin içeriğine uygun şekilde "okuma adası" olarak düzenlenmiştir.

APHRODISIAS

Tanrıça Afrodit'in şehri Aphrodisias'taki kazılara destek veren Yapı Kredi Özel Bankacılık; heykelleriyle ünlü bu antik kenti hak ettiği şekilde kültür sanat gündemine getirerek gelecek nesillere taşımak için Geyre Vakfı'nca yürütülen çalışmalara destek vermiştir.

Yapı Kredi‘nin Aphrodisias antik kentine ve onun iletişimine olan desteği 2007'nin son çeyreğinden itibaren yoğunlaşarak artırmıştır. Afrodisias antik kentinde ortaya çıkartılan 80 adet özgün rölyefin sergilenmesi için Mayıs 2008'de açılan Yeni Sebasteion Salonu'nun tamamlanmasına katkıda bulunulmuştur. Aphrodisias kazılarına olan desteğimiz devam etmektedir.

YAPI KREDİ BANKACILIK AKADEMİSİ

Büyüklüğü, kapsamı ve fonksiyonları ile bankacılık sektöründe bir ilk olan Yapı Kredi Bankacılık Akademisini 2008 yılında hizmete açtık. Finans sektörüne lider insan kaynağı yetiştirme vizyonu ile kurulan Akademi'de, eğitim ve gelişim faaliyetleri Bankacılık, Kişisel Gelişim, Liderlik veSosyal Sorumluluk olmak üzere 4 ana alanda gerçekleştirilmektedir. Akademi bünyesinde öncelikli Yapı Kredi çalışanları olmak üzere, müşterilere, üniversite öğrencilerine, çalışanların ailelerine ve sosyal sorumluluk projeleri kapsamında farklı katılımcı gruplarına da eğitim hizmeti verilmektedir. Dış yüzeyi bakır kaplama olan Akademi , 9.000 m2 alana kurulmuş olup, 34 sınıf, konferans salonu, kütüphane ve oditoryumu ile aynı anda 1.200 kişiye eğitim vermektedir.

YAPI KREDİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Yapı Kredi olarak eğitim alanındaki önemli çalışmalarımızdan biri Kocaeli – Çayırova'da bulunan Yapı Kredi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'dir. 2012 yılında ilk mezunlarını veren okulda bugün Çocuk Gelişimi ve Eğitim, Grafik ve Fotoğraf, Bilişim Teknolojileri, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri ve Büro Yönetimi bölümlerinde 500'ün üzerinde öğrenci eğitim görüyor.

BEDENSEL ENGELLİLER İÇİN İLK ATM

Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, engelli vatandaşlarımızın bankacılık hizmetlerine daha kolay ve çağdaş bir biçimde ulaşmalarını sağlamak amacıyla Engelsiz Bankacılık isminde yeni bir programı hayata geçirdik. Bu kapsamda ATM'lerimizi engellilerin kullanımına uygun hale getirdik. İlk ortopedik engelli ATM'miz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde pilot bölge olarak seçilen Kadıköy Rıhtım Şubemizde kullanılmaya başlandı. Yine Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan sesli işlem özelliğini tüm yeni ATM'lerimize uygulayarak görme engelli müşterilerimizin de sesli işlem yapabilmelerini sağladık. Bu sayede bugün, Türkiye genelindeki ATM sayımızın %52'sini oluşturan, Engelsiz ATM'lerimiz ile ortopedik ve görme engeli olan müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz.

TÜRKİYE'DE İLK iPHONE UYGULAMASI

Mobil bankacılık hizmetini Türkiye'de ilk defa hayata geçiren banka olarak iPhone'a özel Türkçe finansal uyguamayı da ilk olarak hayata geçirdik. iPhone gibi gelişmiş bir cihazın yeteneklerinden yararlanmak için geliştirilen uygulamanın en dikkat çekici özelliği, iPhone platformuna özel ilk ve tek Türkçe finansal uygulama olması.

MÜŞTERİ MUTLULUĞU!

Müşterisinin gazete ilanıyla teşekkür ettiği ilk banka olduk.

YAPI KREDİ FİNANS KÜRSÜSÜ

Yapı Kredi olarak finans alanındaki bilimsel araştırmaları desteklemek amacıyla Koç Üniversitesi'nde Yapı Kredi Finans Kürsüsü kurduk. Topluma ve eğitime doğrudan katkı sağlayan girişimlerimizden birisi olan Yapı Kredi Finans Kürsüsü ile bankacılık sektörü ve akademik dünya arasında bir köprü oluşturmayı hedefliyoruz.

ŞAMPİYONLARIN BANKASI YAPI KREDİ!

UEFA Şampiyonlar Ligi'ne sponsor olan ilk ve tek Türk markası olduk. 2015 yılında UEFA Avrupa Ligi’ne de sponsor olarak dünyanın en büyük iki ligine sponsor olan ilk ve tek Türk markası olma özelliğimizi koruduk.

İLK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORUMUZU YAYINLADIK

Yapı Kredi'nin sürdürülebilirlik yaklaşımının çerçevesini çizen "Yapı Kredi Sürdürülebilirlik Raporu"nu ilk olarak 2010 yılında hazırlamaya başladık. Her yıl geliştirdiğimiz raporumuzun en sonuncu versiyonu olan Yapı Kredi Sürdürülebilirlik Raporu 2016'yı Küresel Raporlama Girişimi (Global Reporting Initiative - GRI) GRI Standartları: Temel Uygulama Düzeyi'ne uygun olarak hazırladık ve 25 gösterge için bağımsız güvence beyanı aldık.

AVRUPA'NIN EN İYİ İŞVERENİ SERTİFİKASINI ALDIK

CRF Institute tarafından "Avrupa'nın En İyi İşvereni" sertifikasıyla ödüllendirildik. Belirlenen kriterler doğrultusunda gerçekleştirilen bağımsız denetimlerle Türkiye'de bu sertifikayı almaya hak kazanan ilk şirket Yapı Kredi oldu.

YAPI KREDİ'DEN ÜLKEM İÇİN FONU

Sosyal sorumluluk bilincini finansal çalışmalarımıza yansıtmamızın bir örneği olan "Ülkem İçin Fonu"nu 2013 yılında satışa sunduk. Oluşturulan fonun satışından elde edilen gelirin yaklaşık yüzde 70'i, Koç Holding'in yürüttüğü Ülkem İçin projesi kapsamındaki sosyal sorumluluk projelerine aktarılıyor. Böylelikle yatırımcılar fon sepetlerine yeni bir ürün eklerken hem getiri kazanabiliyor, hem de ekstra bir ücret ödemeden Yapı Kredi kanalı ile çok değerli bir projeye destek oluyorlar. İlk çıktığı andan itibaren başarılı bir grafik izlemeye başlayan fonumuzdan elde edilen gelirle bugüne kadar Vehbi Koç Vakfı işbirliğiyle 10 okulun fiziksel koşulları engelli öğrencilerin erişimine uygun olarak geliştirilmesi için aktarıldı. Fon'un son dönem konusu ise toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen projeler.

BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ

Gündemimizde her zaman üst sıralarda yer alan sürdürülebilirlik konusunda 2014 yılında önemli bir ilerleme kaydettik. Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetime ilişkin konularda gösterdiğimiz başarılı performans çerçevesinde Borsa İstanbul, Londra merkezli Ethical Investment Research Service (EIRIS) ile birlikte Yapı Kredi'yi yeni oluşturduğu BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan 15 BIST-30 şirketinden biri olarak seçti.

İLK CDP RAPORUMUZU YAYINLADIK

Operasyonlarımızdan kaynaklanan sera gazı emisyonlarımızı ve iklim değişikliği stratejimizi kamuoyuna ve yatırımcılara açıklamak amacıyla ilk Karbon Saydamlık Projesi (CDP) raporumuzu yayınladık.